Cep Telefonunuzla Fazla Vakit Geçirmenizin Çocuğunuza Nasıl Hissettirdiğini Biliyor musunuz?

Smartparenting.com sitesinde yer alan ve AVG Teknoloji tarafından yapılan bir araştırmaya göre cep telefonunuzla çok fazla vakit geçirmeniz, çocuğunuzun değersiz hissetmesine yol açıyor. Araştırma AVG Teknoloji tarafından Brezilya, Avustralya, Kanada, Fransa, İngiltere, Almanya, Çek Cumhuriyeti ve ABD’den 8 ila 13 yaş arasındaki 6000’den fazla çocuğun katılımıyla gerçekleştirildi.

0
481

Araştırma sonuçlarına göre çocukların % 52’si, ebeveynlerinin cep telefonlarıyla fazla vakit geçirdiğini düşünüyor. Ebeveynlerin % 54’u ise mobil cihazlarla fazla ilgilenerek çocuklarına kötü örnek olduğunun farkında ve bu konu için endişeli…

Asıl üzücü olan ise araştırmaya katılan çocukların % 32’si ebevenylerinin yemek sırasında, dışarıda birlikte vakit geçirirken veya televizyon seyrederken cep telefonlarını ile ilgilenmesinin kendilerini değersiz hissettiğini belirtmesi…

Araştırmaya katılan ebeveynlerden biri : “ Ailemle vakit geçireceğim zaman ile cep telefonuyla işlerimi kontrol etme arasında bir denge olması gerektiğini hissediyorum ama genellikle bu dengeyi kuramıyorum ” diyor.

Araştırmanın asıl çarpıcı sonuçlarından bir tanesi ise ebevenylerinin % 25’i çocuklarının bilgisayar, cep telefonu, tablet gibi teknolojik cihazları daha az kullanmasını istiyor. AVG Teknoloji’nin yetkililerinden Tony Anscombe, çocukların küçük yaşlardan itibaren ebeveynlerini her konuda örnek aldığını ve bu yüzden teknolojik cihaz kullanımında da aileleri gibi davranmasının çok doğal olduğunu vurguluyor.
Kaynaklar;
“Kids Feel Unimportant to Cell Phone-Addicted Parents”. parenting.com
“Children Say They Feel Unimportant When Parents Spend Too Much Time Using Smartphones”. ischoolguide.com
“Kids Feel Unimportant when Parents are Distracted by Technology”. educationnews.org