2. Aile Festivali Akbatı AVYM’de

17 Haziran'a kadar süreecek Aile Festivali’nde ebeveynler bağımsız hareket edebilen, özgüveni yüksek, başarılı ve mutlu çocuk yetiştirmenin püf noktalarını birbirinden farklı aktivitelerle deneyimleyerek öğrenecek.

0
343

Program;

Olumsuz Duyguları Dışarıda Bırakın
27 Mayıs Cumartesi / 14:00 – 16:00
Ebeveynler bu etkinlikte psikologlar tarafından duyguların ve hareket etme isteğinin reddi ve bunun çocuğun üzerindeki etkileri hakkında bilgilendirilecekler. ‘Olumsuz duygular kötü müdür? Duygu girdabındayken çocuğa nasıl davranmalıyız?’ sorularının irdeleneceği bu oturumda gönüllü katılımcıyla çeşitli duygu-ret senaryoları çalışılacak. Sonunda ise çocuk rolündeki ebeveyne kendisine nasıl davranılmasını beklediği sorulacak.

Drama Üçgeni
3 Haziran Cumartesi / 14:00 – 16:00
Akademinin ikinci haftasında katılımcılar drama üçgenini öğrenip, canlandıracaklar. Dörtlü gruplara ayrılacak olan katılımcılara birer resim kâğıdı verilecek. Herkes aklındaki resmi yapmaya başladıktan sonra kağıtlar katılımcılar arasında saat yönünde değiştirilecek. Dört turdan sonra orijinal resmin sahibine döneceği etkinlikte katılımcıların girdikleri roller ve dinamikler gözlemlenecek. Uzmanlar tarafından her bir katılımcıya geri bildirim verildikten sonra katılımcıdan hislerini dile getirmesi istenecek.

Beklenmeyen Durumlarda Vücudumuzda ve Ruhumuzda Neler Olur?
10 Haziran Cumartesi / 14:00 – 16:00
Seminer olarak verilecek bu etkinlikte ise ‘Travmada beynin tepkileri: Kaç/Don/Savaş- Hangi tepkiyi en çok veriyoruz? – Bir tepki diğerinden iyi mi? – Travmada hayvanlar ve insanlar arasındaki farklar – Travmada duygularımız’ konular, video ve anıların yanısıra travmadan çıkmaya ilişkin beden uygulamaları ile desteklenecek.

Özgür Bolat “Mutlu Ve Başarılı Çocuk Nasıl Yetiştirilir?”
17 Haziran Cumartesi / 12:00-14:00
Bir buçuk aya yayılan etkinliklerin son haftasında ise Babalar Günü’ne özel, çocukların babalarıyla birlikte yarışacağı ‘Gizli Hazineyi Bul’ oyunu oynanacak. 4 ailenin katılacağı yarışmada çocuklar babalarıyla Akbatı’nın içine gizlenmiş ipuçları ile gizli hazineyi bulmak için yarışacak ve sonunda hediye çeki kazanacak.
Aile Festivali’nin son etkinliği ise, ‘Beni Ödülle Cezalandırma’ isimli kitabıyla dikkatleri üzerine çeken ünlü eğitim bilimci Dr. Özgür Bolat’ın konuşmacı olacağı “Mutlu Ve Başarılı Çocuk Nasıl Yetiştirilir?” başlıklı söyleşi olacak. Söyleşide çocuk eğitiminde doğru bilinen yanlışlar, mutlu çocuk yetiştirmenin püf noktaları tartışılacak.