Fark Yaratan Anne Baba

“Nasıl bir anne/baba olmak istiyorum ve çocuğum için neler önemli?” sorularını anneliğimin en başında kendime sorarak üzerinde çalışmış olmak isterdim diyen Profesyonel Koç ve Eğitmen Neslihan Erdoğdu’nun, çocuk yapmaya karar veren çiftler ve her yaşta çocuk sahibi olan anne babalar için rehber niteliğinde kaleme aldığı kitabı “Fark Yaratan anne baba” yayınlandı.

0
425

Eğitim sektöründe 19 yıl boyunca farklı görevlerde bulunan ve son 11 yıldır profesyonel koçluk yapan ve koçluk eğitimleri veren Neslihan Erdoğdu, çocuk sahibi olmak ve yetiştirmeyi “aslında dünya turuna çıkmaya hazırlanılması gereken bir durum” gibi özetliyor. “Hele bir dünyaya gelsin bakalım, huyu suyu nasıl olacak, nerelerde tökezleyeceğiz bir bakalım diyemeyeceğimiz kadar önemli ve geri dönülmez bir süreç” diyor.

Kitap, bu süreci olabildiğince doğru anlamak, kurgulamak ve doğru ilerlemek için yol gösterici. Her anne babanın kendi idealindeki bir noktaya götürecek bir yaklaşımla, ebeveynlerin kendilerini bulması, sorgulaması, keşfetmesi ve ebeveynliklerini gözden geçirip değişim fırsatı yaratmaları, amacıyla yazılmış.

“Nasıl bir anne/babasınız ya da olmak istiyorsunuz? ve “Nasıl bir evlat hayal ediyorsunuz” soruları,  Fark Yaratan Anne Baba kitabının ana fikrini oluşturuyor. Sorular ile büyük resmin ortaya konduğu kitapta, ebeveynlerin çocuklarının sahip olmasını istedikleri değerlerin öncelikle kendilerinde olması gerektiğine odaklanan yazar, “çocuğun ileri dönemde hangi değerlere sahip olacağı, nasıl bir insan olacağı tamamen anne/babaların yarattığı bir sonuçtur. Armut dibine düşer. Unutmayalım ki bugün onaylanmayan değerlere sahip yetişkinler, bir zamanlar masum bebeklerdi, çocuklar her zaman çocuk kalmayacak” diyor.

“Nasıl bir evlat hayal ediyorsunuz?”

“Fark Yaratan Anne Baba” kitabı, ebeveynliğin bütünsel olarak ele alınması amacıyla dört temel bölümden oluşuyor. Kitap, davranışlarımı ve sonuçlarımızı barındıran Bedensel Boyut, düşüncelerimiz, inançlarımız, kalıplarımızla, ön kabullerimizle ilgili olan Zihinsel Boyut, duygularımız ve ilişkilerimizle ilgili olan Duygusal Boyut ve nasıl bir aile olduğumuz, çocuğumuzun nasıl bir birey olacağı, kendisi dışındaki her şey ile olan ilişkisini ele alan toplumsal taraf ile yani büyük resmle ilgili olan İdeal Boyut başlıklarından oluşuyor.

“Her ebeveyn koçluk becerilerine sahip olmalı”

Koçluk iletişiminin, anne/ baba, çocuk İletişimini güçlendirmek için çok önemli olduğuna dikkat çeken Neslihan Erdoğdu, “tüm ebeveynlerin koçluk becerisi kazanması gerekiyor. Koçluk; kırmadan düzeltmek, kişiye ayna olmak, nötr davranmaktır. Ebeveyn koçluğu için “Çocuğumuz eşsiz ve değerlidir”, “Çocuğumuz farklı ve eksiksizdir”, “Çocuğumuz ihtiyacı olan tüm kaynaklara sahiptir” kabulleri önemlidir” diyor.

“Keşke bugün ki aklım olsaydı… dememek için”

Kitabında Filozof Kierkegaard’ınHayat ileriye doğru yaşanır, geriye doğru anlaşılır…” sözünü hatırlatan yazar, ebeveynlere, çocukları büyüdüğünde “keşke, bugün ki aklım olsaydı …” dememek, değerleri doğrultusunda bir çocuk yetiştirmek için bu kitabın ebeveyn koçluğu yapmak üzere yazıldığını ifade ediyor.

“Fark Yaratan Anne Baba” kitabında; aile sisteminin dinamiklerinden, prensiplere, vicdana sahip olmak ve oldurmak konusundan, duygulara, annenin ve babanın kendisiyle ilişkisinden, kültür ve toplumun etkilerine, zihinsel kalıplardan, motivasyon geri bildirime kadar yol gösterecek bir çok ara başlık yer alıyor.

NESLİHAN ERDOĞDU KİMDİR?

1987 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji bölümü mezunu olan Neslihan Erdoğdu, 1988 yılı itibariyle İstanbul’un çeşitli dershanelerinde rehber öğretmen, felsefe gurubu öğretmenliği, müdür yardımcısı ve müdür olarak görev yaptı. Bu süreçte öğrenme, motivasyon, hedef bilinci, karar alma süreçleri, aile ilişkilerine dair pek çok konuda gözlemler ve çalışmalar yaptı.

2006 yılında The Coaching Institute, Comprehensive Coaching U Sertifika Programına katılarak kapsamlı koçluk eğitimi alan Erdoğdu, rehber öğretmen olarak çalışırken edindiği becerilere ek olarak koçluk bakış açısı ile Adım Adım Sınav Yolculuğu isimli ilk kitabı ve 360 Derece Eğitim isimli TV programı ve yazıları ile tecrübelerini ebeveynler ile paylaştı. 2013 ise ID Coaching International modüllerini tamamlayarak  ICF PCC ünvanını almış ve halen koçluk eğitimleri vermekte ve koçluk yapmaktadır.

2007 yılında Bahçeşehir Üniversitesi GCDF Sertifika programına katılarak Kariyer Geliştirme Danışmanı ünvanını aldı, Yönetim kurulu üyesi olduğu KİPDER-Kariyer Planlama ve İş Geliştirme Derneği’nin Turuncu Şapkalılar projesini 3 yıl süre ile yürüterek çeşitli üniversitelerde  kariyer Koçluğu eğitimleri verdi.

Neslihan Erdoğdu, profesyonel çalışmalarına profesyonel koç ve eğitmen  olarak devam etmektedir.