Fransız Çocukları Neden Öfkelenip Tepinmiyor?

Fransız Çocukları Neden Öfkelenip Tepinmiyor?

0
771

Çoğu kişi genellikle Fransız çocuklarının zeki, girişken ve terbiyeli olduklarını düşünüyor çünkü kendilerine servis edilen yemekleri yiyorlar, komşularıyla kibarca selamlaşıyorlar nadiren de olsa yaramaz davranışlar sergiliyorlar.

Fransız kadınlarının çocuk yetiştirirken uyguladıkları “gizli taktikler” ise aşağıda yer alıyor…

Bebeğin Birinci Yılı

Fransa’da anne olan kadınlar 10 haftadan daha kısa bir süre sonunda işlerine geri dönüyorlar. İşe dönmek yerine evde bebek ile daha uzun süre kalmayı tercih etmeleri halinde büyük finansal yük ile karşı karşıya kalıyorlar. Yasaya göre, eğer anne çocuğuna 10 haftadan daha uzun süreyle bakmak isterse ve aynı zamanda çalışırsa maaşından develete sosyal tazminat ödemek durumunda kalıyor. Doğum izninin sona ermesiyle anneler çocuklarını bir kreşe götürüyorlar. Çocuklar erken yaştan itibaren yeni insanlarla tanışıyor ve bu durum hayatı süresince içinde bulunduğu duruma daha kolay adapte olmasına ve daha bağımsız olmasına yardımcı oluyor.

Fransız Çocukları Kendi Yataklarında Uyurlar

Çocuklara kendi odalarında ve kendi yataklarında uyumaları öğretiliyor. Bir çocuk gece uyanıp ağlamaya başlarsa, annesi genellikle kendi varlığının gerçekten gerekli olduğundan emin olmak için birkaç saniye bekler. Bu şekilde geçen gecelerden sonra çocuklar yalnız uyumaya alışıyorlar.

Hareket Özgürlüğü

Fransız ebeveynler çocuklarına, kendilerinin kontrol edebileceği kadar özgürlük verirler. Oyun alanlarında çocuğu ile birlikte eğlenen ebeveyn görmeniz nadir bir durumdur. Çocuklar arasındaki çatışmalara müdahale etmezler ve olayın kendisi ile ilgilenirler.  Masum şakalar ile gerçekten kötü davranışlar arasında bir çizgi belirlemek ebeveynler için önemli bir ipucudur. Çocukların iki durum arasındaki farkı anlayabilmesi için sadece kötü davranışları cezalandırılmalıdır.

Aile Büyükleri Bebek Bakıcısı Değildir

Aile büyükleri çocuk yetiştirme konusunda destekleyici rol üstlenmektedirler. Aile toplantıları genellikle hafta sonları veya tatil günlerinde yapılır. Yaşlı insanların çocuk bakmak yerine bir restoranda bir fincan kahve veya şarap içtiğini kolaylıkla görebilirsiniz.

“Çocuk Menüsü” Yok

Yemek, Fransızların hayatında önemli bir yer kaplıyor ve öğle yemeği arası 2 saat olabiliyor. Fransızlar günde en az bir defa bir araya gelmenin çok önemli olduğunu düşünüyor. Çocuklar ve yetişkinler aynı yiyecekleri yiyorlar çünkü “çocuk menüsü” yok. Ebeveynler çocukların sevmedikleri şeyleri yemesinde ısrarcı olmasalar da denemeleri konusunda ısrarcıdırlar.

Görgü Kuralları Çok Şey İfade Eder

Fransızlar görgü kurallarının çok uzun bir süreç olduğunu bilirler. Komşularını selamlıyorlar, sırada sakince bekliyorlar hatta otobüste yerlerini yaşlı bir kişiye bırakıyorlar. Genç yaştan itibaren “çok teşekkür ederim”, “iyi günler”, “hoş geldiniz” ve “görüşmek üzere” gibi dört önemli cümleyi öğrenirler.

Evde Eğitim Tekniği

Fransa’da birçok çocuk 5 yaşındayken okuyamıyor ama ebeveynlerin bu konuda herhangi bir endişesi bulunmuyor. Fransızlara göre “çocukluk hayal etmeyi, dünyayı keşfetmeyi ve nazik ve sorumlu olmanın yollarını öğrenmek için harika bir zaman”. Çocuk 6 yaşına geldiğinde ise hem okumayı hem de saymayı öğrenir.

Pazar Günleri Aile Günü

Fransızlar pazar günü yapılacak olan etkinliklere çok dikkat eder ve önceden hazırlanırlar. Pazar günleri onlara göre parkta bir piknik yapmak, bir Barbekü veya bisiklete binmek için en uygun zaman.

Çocuklar Cep Harçlığı Alır

Alışveriş sırasında çocuklar genellikle sakindirler ve ebeveynler istedikleri şeyleri almazlarsa ciddi bir sorun yaşatmazlar. Çocuklar 7 yaşına geldiklerinde cep harçlığı almaya başlarlar ve istedikleri şekilde harcamalarına izin verilir. Aldıkları aylık cep harçlığı genellikle çocuğun yaşına eşittir.

Kaynak: https://brightside.me/inspiration-tips-and-tricks/why-french-kids-dont-throw-tantrums-368310/

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUM YOK