“İyi Aile” ve “Bilinçli Aile” Arasındaki 10 Fark

Çoğu anne çocuğunun dahi olmasını hayal eder. Fakat, çocuk yetiştirme konusundaki tüm ipuçlarına rağmen çocuk yetiştirmenin kesin bir kuralı yoktur.

0
689

Bazı ebeveynler, psikoloji makalelerine veya ebeveyn forumlarına başvurmadan çocuklarını küçük dahiler olarak yetiştiriyorlar. Bu ebeveynlerin uyguladıkları on temel kuralı aşağıda bulabilirsiniz.

10.Bağımsızlık Ödülü

Bazı aileler, çocuklarının hayatta her şeyi yapabileceklerine inandıklarında çocuklarının hayat boyu başarılı olacağına ikna olurlar. Ancak, çocukların kendi başlarına her şeyi yapabileceklerini anlamalarını sağlamak çok daha önemli.
Bu zihniyet sayesinde, çocuklar sadece tesadüflerle değil, geleceklerini şekillendirebileceklerini bilirler.

9.Her Şey Kolay Olmadan Önce Zordur

Çocukların bağımsız olabilmeleri için gösterdikleri çabalar kabul görmeli ve önem verilmelidir. Bir çocuk herhangi bir yaşta yeni bir hobi başlattıysa, ailesi onu desteklemeli ve teşvik etmelidir.
Bir şey iyi gitmezse, büyükler genellikle “Bütün başlangıçlar zordur.” diyebilir.

8.En İyi Ödül, Güven

Peki bu çabaları nasıl ödüllendirmeliyiz? Şeker ile olmadığı kesin.

Bir çocuğun güvenle ödüllendirilebileceğini unutmamalısınız. Eğer çocuk kendisine bir görevi üstlenmek için tamamen güvendiyse, iyi bir iş çıkaracağı anlamına gelir.

7.Dış Görünüş Her Şey Değildir

Bir diğer önemli nokta, gelecekteki dahilerin asla dış dünyaya odaklanmadığı gerçeğidir.
Gerçek şu ki, çocuğu dışarıda temiz ve düzenli tutmak, çocuğun yanı sıra ebeveynden de çok fazla çaba ve zaman alır. Akıllı ebeveynler, çocuğun kişisel gelişiminde her zaman temiz kıyafetler giydirmenin bir işe yaramayacağını düşünüyorlar. Çocuklar, kendilerinin neye benzediğini hiç umursamazlar.

6.Kabul Edilebilir Düzensizlikler

Çocuklar çoğunlukla bilinçli ebeveynlerini rahatsız etmeyecek kaoslarla doludurlar. Onlar çocukların düzensiz olduklarını, diğerlerinden bir şeyler aldıklarını ve etraflarındaki her şeyi döktüklerini biliyorlar.

Bu nedenle, çocuklarını düzensiz odalarında sersemletmek yerine rahat yaşamalarına izin veriyorlar, düzenli olmanın zamanla nasıl faydaları olduğunu anlatıyorlar.

5.Tüm Enerji Sonunda Tükenir

Bazı ebeveynler gün boyunca dolaşıp çocuklara “Tırmanmayın!” “Bunu dokunmayın!” veya “Sakin ol!” derler.

Enerjik çocukların bilinçli aileleri, çocukların hala gençken enerjilerinin hepsini dışarıda bırakmaları gerektiğini bilirler. Bu yolla, yetişkinler gibi, tüm çabalarında kendine güvenip ısrarcı olacaklardır.

4.Bilinçli Özgürlük

Gerçekten de, dahi çocuklara birçok şey izin veriliyor. Duvar kağıdına yaptığı bir çizim, çocuğun büyük bir ressamın sanatsal potansiyeline sahip olduğunun bir göstergesi olarak görülüyor.

Bununla birlikte, bu çocukların bile geçemeyecekleri bir çizgi var: ailelerine saygısızlık etmek. Evin kedisini pembeye boyarsa, yalnızca yargılayıcı bir bakış alabilir, ancak bir ebeveyne hakaret eden çocuk çok daha sert bir ceza alacaktır.

3.Hem Baba Hem Anne Lider

Ebeveynlere saygı, erken yaştan itibaren öğretilir. Evdeki her çocuk ebeveynlerinin lider olduğunu bilir ve çocuğun yaptığı her şey daha az önemlidir.

Bu nedenle, çocuklar ebeveynlerine bir şey yapmak veya almak için asla bağımlı kalmaz, bunun yerine kendi başına bir şeyler yapmaya çalışırlar.

2.Çocukta Kendi Kendini Kontrol Mekanizması

Bir şeyi aldıktan sonra çocuğu cezalandırmak yerine, doğru bir hareket için belirli bir fayda sağlayan kurallar koymak daha iyi.
Bir çocuk kısıtlama ve cezalandırmalarla doğruyu görürse davranışını kendi iyiliği için düzeltmeyi öğrenir.

1.Her Şey Fark Ediliyor

Modern psikologlar, çocuğunuza herhangi bir karalamada övmememizi, böylece gelişimini teşvik etmenizi önerir. Geleceğin dahi çocuklarının ebeveynleri, her hangi bir başarıya ödül verilmesi gerektiğine ikna olmuşlardır.

Dahi bir annenin çocuğu ona her yerinde tanınmayan çakıl taşı bulunan bir peçete getirse bile bir desen bulur ve peçeteyi gururla ailenin geri kalanına sunar.

Kaynak: https://brightside.me/inspiration-family-and-kids/10-parental-rules-which-turn-jewish-kids-into-geniuses-361360/