Her Çocuğun Duyması Gereken 11 Sihirli Cümle

Her Çocuğun Duyması Gereken 11 Sihirli Cümle

0
1449

Çocuklarımıza sadece söylemek istediklerimizi ifade eden binlerce kelime içinde onları daha güçlü, daha akıllı, daha merhametli ve daha kendine güvenen kişiler yapacak özel bazı kelimeler var.

Çocukların gelişimine uygun bir şekilde katkıda bulunan ve onları mutlu eden 11 cümleyi sizler için derledik.

11. 

Çocuklar bilinçsiz bir şekilde kötü davranışlar sergileyerek bizi test ederler. Sanki “Beni böyle seviyor musun?” diye sorarlar. Verilen cevap kesin ve net olmalıdır: “Elbette seviyorum! Benim çocuğun olduğun için mutluyum. Dünyadaki tüm çocuklar arasından seçim yapabilseydim yine seni seçerdim.” Böylece çocuğunuzun ruh halinin sağlıklı bir şekilde gelişmesini desteklersiniz.

10.

Bu iki sihirli sözcük çocuğunuzun sağlıklı gelişimi için çok önemlidir. Söylediğiniz kelimeleri hareketlerinizle desteklemek de önemlidir: birlikte vakit geçirmek, oynamak, gülmek ve gıdıklamak, kabarcık üflemek, bebeğinize sarılmak, sorunlarını tartışmak ve gereken durumlarda onu desteklemek.

9.

“Şahane, odan tertemiz!”, “Vay canına! Yatağını da toplamışsın!”, “Giysilerini çok düzgün bir şekilde katlamışsın! Aferin!”… Bu tür cümleler çocuğunuza olan desteğinizi ve güveninizi hissettirmeye yardımcı olur. Çabalarının takdir edildiğini gösterir. Ayrıca, her bir “olumlu pekiştirme”, neşeli hislere ve pozitif duygulara neden olur ve bu durum da onaylanan davranışın tekrarlanmasını sağlar. 

8.

Hepimiz insansız ve hepimiz hata yapabiliriz. Hatalarımızı kabul etmek ve çocuklarımızdan gerektiği durumlarda özür dilemek onları cesaretlendirmek açısından önemlidir. Bu şekilde davranmak onlara değer verdiğimizi ve onlara saygı duyduğumuzu gösterir aynı zamanda çocuklarımıza birinin haklı olmaması durumunda özür dilemesini ve yanlışını tekrarlamamasını öğretir.

7.

Negatif duyguları bastırmak nevrozlara ve psikosomatik hastalıklara neden olabilir. Bir çocuğun kızma hakkı vardır. Kayıp bir oyuncağı için üzülmesine veya acı çektiği için ağlamasına izin verilmelidir. Negatif duyguların kendini göstermesini yasaklamak, çocuğun kendisini olduğu gibi göstermesini yasaklamaktır.

Ebeveynlerin görevi bir çocuğa duygularını kimseye zarar vermeden ifade etmeyi öğretmektir.

6.

Korkusuz olmanın imkansız olduğunu çocuğa öğretebilmek önemlidir. Dünyadaki herkes bir şeyden korkar ve cesaret sadece korkuyu nasıl aşacağını ya da buna rağmen nasıl hareket edeceğini gösterir. Çocuğunuz bir şeyden korkuyorsa, kendi korkunuzla baş etmeyi nasıl başardığınıza dair kendi anılarınızı ve deneyimlerinizi paylaşın.

5.

Çocuğunuza seçme hakkı vererek kendisini dinlemesini ve inançlarına, isteklerine veya çıkarlarına aykırı olan teklifleri reddetmekten korkmamasını öğretebilirsiniz. Sürekli olarak kendileri için bir şeyler seçilen çocuklar pasif, bağımlı ve başkalarının otoritesi tarafından kolaylıkla manipüle edilebilir.

Çocuğunuzdan koşulsuz itaat isterken, 20 yıl sonrasını düşünün. Herkese itaat eden ve konumunu korumaya çalışmayan bir yetişkin olmasını gerçekten istiyor musunuz?

4.

Ebeveynler çocuklarına geçmiş başarılarını hatırlatarak onları ne kadar güçlü olduklarına ikna edebilirler ve onlara daha da fazlasını başarabileceklerini fark ettirebilirler. 

3.

“Sorun değil! Tekrar dene.”, “Sana güveniyorum!”, “Kimse bunu hemen başaramaz.” Başarısızlık durumunda çocuğunuza söylemeniz gerekeni ciddi bir şekilde söylemeniz önemlidir. (Zayıf alması durumunda veya yarışı kaybettiğinde).

Çocuklar, her başarılı kişinin hata yaptığını anlamalı ve bu hataların azim, sabır ve diğer önemli nitelikleri geliştirmeye yardımcı olduğunu öğrenmeliler.  En önemli nokta, ebeveynler, çocuğun başarısızlıklarının ona karşı olan sevgileri üzerinde bir etki yaratmayacağını göstermelidirler.

2.

“Nasıl hissediyorsun?”, “Günün nasıldı?” tarzındaki sorular, ebeveynin çocuğu ile arasındaki duygusal yakınlığa katkıda bulunur ve düşüncelerini özlü şekilde anlatmaları için yardımcı olur. Ayrıca, çocuğun kendisine karşı yeterince hassas ve dikkatli olmasını sağlar. 

1.

Ebeveynler sık sık  çocuğuyla ilişkili olarak “biz” zamirini kullanırlar: “Zaten taradık!”, “Anaokuluna gidiyoruz”, “Kısa süre sonra ikinci sınıfa başlayacağız”. “Biz” kullanımı, bebeklik döneminde, anne ve çocuğun bir bütün hissinden dolayı bebeğin gelişimi ve varlığını sürdürmesi için yararlıdır. Ancak, “biz” kullanımını sürekli hale getirmek çocuğun gelecek dönemlerdeki gelişimini ve psikolojik ayrımını engellemektedir.

Özgüven imkanını yorumlamak önemlidir. Psikologlar, eğitim vermenin amacının çocuğa kendi kendine yeterince iyi bir ebeveyn olmasını öğretmek olduğuna inanmaktadırlar. Ve bunun ilk adımı “sen” zamiridir.

Kaynak: https://brightside.me/inspiration-family-and-kids/11-magical-phrases-to-every-kid-needs-to-hear-358610/

YORUM YOK