Dokunma Yeter!

11 Mayıs 2018 tarihinde gerçekleşen “Momtalks 2018”de İlham Veren Anneler oturumunun konuklarından biri olan Şermin Yaşar, Yazar ve nam-ı diğer Oyuncu Anne, her zaman oyun oynamayı çok seven birisi olarak oyun oynamayı asla bırakmayarak “hayatın eğleneceli” tarafının hep kendisiyle olduğunu anlattı. Hayatının her alanında yanında oyunlar bulundurarak çocuklarının ve kendisinin oyun oynamayı bırakmamasını sağlayan bir kadın.

0
285

Oyuncu Anne, bugün ebeveynlerin peşinden koştuğu bir çok şeyin aslında hepimizin gündelik yaşamında yer aldığını belirtiyor, “anneannelerin – babaannelerin evlerinin karıştırılabilecek çok fazla eşyanın olduğu ve kimsenin çocuğa kızmadığı bir çocuk için ideal bir öğrenme ortamı” diye ekliyor. Günümüzde uzmanların “çocuğunuza müdahale etmeyin, kendi işleyişine saygı duyun” diye yaptıkları uyarıların aslında geçmiş zaman içerisinde doğal olarak yaşadığımızı, deneyimlediğimizi anlatıyor. Geçmiş zamanlarda evlerde üretim yapılırken yani evde dikiş dikilirken, evde örgü örülürken, evde turşu kurulurken aslında ev içerisinde bir çok kumaşın, bir çok malzemenin, bir çok rengin varlığıyla çocuğun hayal gücü için eşsiz bir ortam sağlandığını günümüzde ise kazak için, etek için etiket fiyatı neyse parasını verip aldığımızı ve üretimi evden çıkartarak aslında hayatın içinde olması gereken bir çok şeyi yok ederek hayal gücümüzü öldürdüğümüzü anlatıyor.

“Bir sopa ile hem kılıç hem olta hem at yapabilen çocuklarımıza müsaade etmeyerek çocuklarımız ellerini bir sopaya uzattığında koşa koşa oyuncak mağazasına giderek ışın kılıcı satın alıyor ve sonrasında alışveriş merkezlerine çocuklarımızı taşıyıp yaratıcı etkinliklere katılmasını istiyoruz” diye ekliyor. Anne-babaların çocuklarına vakit ayırması gerektiğini, doktorculuk oynarken çocuğunun önüne hasta numarası yaparak yatmasının çok zor olmadığının altını çizen Oyuncu Anne, çok az anne-babanın çocuğu ile oynamaya vakit ayırdığını çünkü herkesin çok yoğun olduğunu ama ebeveynlerin oyun merkezlerinde arkadaşı olmayan çocuklara arkadaş bulabilmek için 20 dakikası 25TL’ye arkadaş edindirdiklerini belirtiyor.

“Anıtkabir’i ziyaret ettiğimiz zaman, tamirat vardı, yollar yapılıyordu. Oğlum, “Anne bu taş kırılmış alabilir miyim?” dedi. Ben de anı biriktiyor diye düşündüm ve “tabii ki” dedim. Dayım da bizimle birlikteydi “Ne yapacaksın oğlum taşla?” diye sordu. Oğlum da “Dayı ben herşeyden bir şey yapabiliyorum da o yüzden bu taşı alıyorum.” Diye yakın zaman anısını anlatan Oyuncu Anne, bir çocuğa aslında “her şeyden bir şey yapabildiği” fikrini vermenin çok önemli olduğunu ve anne-baba olarak “her şeyden bir şey yapabildiği” fikrini çocuktan almamın çok önemli olduğunu vurguluyor.

Çocukların hayal güçlerinin gelişmesi için ne yapılması gerektiğine dair gelen soruya çok bati bir cevap veriyor Şermin Yaşar, “dokunma yeter!” çünkü “ebeveyn çocuğun hayallerine saygı duyduğu ve o hayallere eşlik edebildiği zaman çocuğun hayal gücü gelişir. Çocukluk çok anlamlı ve değerli bir alan, gerçek bir deniz… Çocuk gibi düşün, onun gibi bak hayata… Tekrar çocuk gibi bakarsak hayata yaratıcılık gelecektir ama hepimiz büyük olmaya çok meraklıyız. Çocuklara müdahale etmemek ve önlerini tıkamamak, hayal dünyalarında duygularını kullanabilecekleri zeminler hazırlamak çok önemli.” diye ekliyor.