Yenidoğan Ziyaretine Giderken Hatırlanması Gereken 11 Görgü Kuralı

Evet dünyaya yeni bir bebek geldi. Çok sevdiğiniz bir akrabanızın ya da arkadaşınızın yeni bebeğini kutlamak ve onları bir an önce görmek için sabırsızlanıyorsunuz. Fakat yeni anneyi  ve bebeği ziyaret etmeden önce şunları mutlaka hatırlayın.

0
810
 1. Öncelikle bu ziyaretin yıldızları yeni doğan bebek ve annesi, bunu unutmayın.
  Ziyaretinize hazır olup olmadıklarından emin olmadan ziyarete gitmeyin. Uygun olduklarını öğrendiniz ve gittiniz diyelim; gittiğinizde ilginiz tamamen anne ve bebek üstünde olsun. İş arkadaşıysanız işteki problemlerden, akrabaysanız minik ailevi dedikodulardan ya da gündelik sıkıntılarınızdan bahsetmeyi erteleyin. Onlar sonranın konusu, şimdi konu tamamen yeni doğan bebek ve yeni anne…
 2. Hizmet beklemeyin.
  Doğumdan yeni çıkan ve bebeğine en iyi şekilde bakmaya çalışan annenin size hizmet etmesini ya da sizi eğlendirmesini beklemeyin. Klasik bir ev ziyareti yapmıyorsunuz mümkünse siz onlara hizmet edin.
 3. Sitem etmeyin.
  Sabırsızlanıyor olabilirsiniz ama yeni anne henüz ziyarete uygun olmadığını söylerse alınmayın ve sitem etmeyin. Her doğum hikayesi gibi her kadın da farklıdır. Bazıları doğumun hemen sonrasında sosyal hayatlarına devam etmek konusunda rahat olurken bazıları bir süre yalnız kalmak isteyebilir. Ona saygı duyduğunuzu göstermeniz, verebileceğiniz en güzel hediye olacaktır.
 4. Hastaysanız ziyaretinizi erteleyin.
  Yeni annelerin bebeklerinin sağlığı için daha endişeli olabileceği ve yeni doğan bebeklerin bağışıklık sisteminin daha zayıf olabileceği artık herkesin bildiği konular… Hastaysanız hastalığınızın geçmesini bekleyin.
 5. Bebek ziyaretine çoluk çocuk gitmeyin.
  Sizin de küçük çocuklarınız olabilir ve bebeği hemen görmek ya da çocuklarınıza göstermek istiyor olabilirsiniz ama henüz anneliğe adapte olmaya çalışan bir kadını ve dünyaya adapte olmaya çalışan bir bebeği maaile ziyaret etmek için acele etmeyin. Biraz beklediğinizde ziyaretiniz çok daha güzel geçecektir.
 6. Ellerinizi yıkayın ve bebeği öpmeyin.
  Evet çok sevimli, hemen kucağınıza almak, koklamak ve öpmek istiyorsunuz. Öncelikle eve girdiğinizde hemen ellerinizi yıkayın ve bebeği öpmeden sevmeye çalışın. Bebeğin sağlığını ve annenin huzurunu bozma riskinden kaçının.
 7. Yiyecek götürün.
  Yeni anne hazırlıklarını tamamlayamamış olabilir. Misafirlerine ikram etmesi ya da hep beraber yemek için hazırlayacağınız birkaç yiyecek onu mutlu edecek ve hayatını kolaylaştıracaktır.
 8. Kendinize ve yeni anneye soracağınız ilk soru “Nasıl yardım edebilirim?” olmalı
  Kısa bir duş ya da uyku molası için bebeğe göz kulak olmayı önerebilirsiniz mesela ya da evde bebeğin büyük kardeşi varsa onu oyalayabilirsiniz, bulaşıkları makineye yerleştirebilirsiniz. Ziyaretiniz yeni anneyi rahatlatmaya ve işlerini kolaylaştırmaya yönelik olmalı.
 9. Sorduğunuz sorular ve konuşma üslubunuz konusunda düşünceli olun.
  “Sütün geliyor mu? / Zayıf mı biraz? / Ay yazııık küçücük! / Yorgun görünüyorsun” gibi yeni annenin sinirini bozacak, moralini alt üst edecek konuşmalar yapmaktan kaçının. Olumlu olun. Biraz düşünürseniz bu yaklaşımların yerine olumlularını koymakta zorlanmayacaksınız. Anne doğum sonrası depresyonun eşiğinde olabilir ve sizin düşüncesiz yaklaşımlarınıza katlanmak onun için çok zor olabilir.
 10. Annelik deneyimlerinizi ilk ziyaretinizde yeni annenin üzerine boca etmeyin.
  Erkeklerin sürekli anlattığı askerlik anıları gibi yeni anneler sizin doğum hikayelerinizi dinlemeye bayılmayacak inanın. Bebekle ilgili sizin ısrarla önerdiğiniz çözümler onun şu anki durumuna uygun olmayabilir ayrıca… Israr ve öneri arasındaki farkı biliyorsunuz mutlaka… Emzik ver/verme, zayıf mama ver biraz, kucağında salla/sallama gibi annenin kendi bebeğiyle yaşadığı sürece göre belirleyeceği tercihleri yönlendirmek sizin işiniz değil… Deneyimlerinizi o size sorduğunda paylaşın, çok daha fazla makbule geçecektir. Biraz zaman geçtiğinde askerlik anısı gibi doğum hikayelerinizi karşılıklı anlatabileceksiniz zaten. Şimdi o kendi doğum hikayesini yaşasın, izin verin de…
 11. İlk ziyaretinizi annenin özel bir isteği yoksa kısa tutun.
  Asıl önemli olan anne bebeğine alıştıktan ve bir süre geçtikten sonra onu aramanız, beraber bir şeyler yapmayı teklif etmenizdir. Birlikte yapacağınız kısa bir yürüyüş, dışarıda içeceğiniz bir kahve uzun süre bebeğine bakmaktan yorulan yeni anne ve sizin için çok daha zevkli olacaktır.