Yaz Hamilelerine Uzmanından 15 Öneri

Hepimizin beklediği yaz ayları geldi, tatil planları başladı. Bu dönemi hamile olarak geçiren kadınlar içinse mevsim zaman zaman zorlayıcı olabilir.

0
3110

İşte Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen’den keyifli bir yaz geçirmek isteyen anne adaylarına 15 ipucu… 

1) Bebeğiniz için önemli ve hayati bir mineral olan iyot içerdiği için tuzu tamamen kesmeyin ama mutlaka azaltın. 

2) Ellerinizin şişmeye başladığını fark ettiğiniz anda yüzüklerinizle vedalaşın. 

3) Hamilelikte doğru ayakkabı kullanmak önem taşır. Terliklerin rahat görüntüsüne aldanmayın, kendinize ortopedik sandaletler seçin. 

4) Ayaklarınızı mümkün olduğunca yüksekte tutmak iyi olacaktır. 

5) Yüzmek ağrılardan ve sıcaktan kurtulmak için en iyi yollardan biridir. Kendinizi her fırsatta serin sulara atın. 

6) Hamilelikte yeterli sıvı almayı unutmayın. Günde ortalama 8 bardak hele yaz sıcaklarında bir o kadar daha içmek sağlıklı bir hamilelik dönemi için ilk kuraldır. Su içmeyi ihmal etmeyin. 

7) Boynunuzu ve kollarınızı nemli bezlerle rahatlatın. 

8) İlla dışarıda vakit geçirmeniz gerekiyorsa açık hava yerine serin olması sebebiyle alışveriş merkezlerini tercih edin. 

9) Yaz başında gardrobunuzu yaza hazırlayın. Hafif ve terletmeyen kıyafetler ve ayrıca pamuklu nefes alabilen kumaşlar ilk tercihiniz olsun. 

10) Sıcaklara yakalanmamak için erken kalkın. Güneş yakıcı bir hale gelmeden yani öğleden önce dışarıdaki işlerinizi halledin. 

11) Çantanızda her zaman su bulundurun. Ayrıca güzel kokulu bir yağ eklediğiniz soğuk suyu spreyli bir şişeye doldurup, serinlemek istediğinizde kendinize sıkabilirsiniz. 

12) Güneş kremi kullanmayı ihmal etmeyin. 

13) Kaliteli bir gözlükle güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korunabilirsiniz. 

14) Deniz kıyısında şemsiyenin altında olun ve şapka takın. 

15) Aşırı sıcak günlerde dışarıda olmak yerine evinizde vakit geçirmeniz çok daha güvenli olacaktır. Dışarı çıkamadığınız için üzülmeyin, hamileliğinizin evde tadını çıkarın.