Bebeğinizin Zekasını Geliştirmenin En Basit Yolu

Çocuklarınıza çok sarılan anne babalardan mısınız? Cevabınız evet ise sarılmaya devam edin. Yeni bir araştırmaya göre, bir bebeğin gelişim döneminde fiziksel temas, düşündüğümüzden çok daha fazla önemli…

0
2413

Ohio’daki Nationwide Çocuk Hastanesi’nin yakın tarihli bir araştırmasına göre, bir bebeğe ne kadar çok sarılırsanız, beyni o kadar gelişiyor. Prematüre ve zamanında doğan 125 bebeğin dahil edildiği çalışmada, bebeklerin fiziksel temasa ne kadar cevap verdiği incelendi.  Sonuçlar, prematüre bebeklerin zamanında doğan bebeklerden daha az sevgi gösterdiklerini ortaya çıkardı. Bununla birlikte, ebeveynler veya hastane personeli tarafından daha fazla sevgiye maruz kalan bebeklerin daha güçlü beyin tepkisi gösterdikleri görüldü.

Araştırmacı Dr. Nathalie Maitre’ye göre, bu son keşif bize tensel temas kurmanın veya bebeğinizi kollarınızda sallama gibi basit bir şeyin bebeğin beyninin nasıl geliştiği konusunda büyük bir fark yaratacağını söylüyor.

Erken doğan bebeklerin ebeveynlerinden özellikle tensel temasla pozitif destek alabilmesi, beynin sevgi ve korunma duygularına yanıt verebilmeyi geliştirmesi için oldukça önemli… Yeterli sevgi ve ilgi ile kucaklanan prematüre bebekler, bu sayede zamanında doğan bebeklerin gebelik süresince anne karnındaki korunaklı ortamda, anneyle iletişim halinde olarak elde ettikleri kazanımları telafi edebiliyorlar.

Temel olarak, beynin gelişimi için sevgi hayati önem taşıyor. Bebeğinizi olabildiğince kucaklayın ve sarılın. Ayrıca çocuklarımızı sevmenin ne kadar önemli olduğunu göstermek için bu araştırmayı herkesle paylaşmayı unutmayın!

Kaynak: https://en.newsner.com/family/latest-research-reveals-the-more-you-hug-your-kids-the-smarter-they-get/