Sünnetten Sonra Deniz ve Havuza Girilebilir mi ?

Sünnetten Sonra Deniz ve Havuza Girilebilir mi ?

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte sünnet sezonu da açıldı. Özel Atasağlık Hastanesi Çocuk Cerrahı Op. Dr. Vusala Elekberova sünnet olan çocukların operasyondan ortalama 7 ila 10 gün sonra denize girebileceğini açıkladı.

0
195

Op. Dr. Vusala Elekberova sünnette yaş faktörünün öneminevurgu yaparak “Sünnet yapılırken yaş aralığı çok önemli, sünnetin belli yaşdönemlerinde yapılması çocuğun psikolojisini olumsuz yönde etkileyebilir.Çocuklara altı ay ile iki yaş arasında sünnet yapılmasını öneriyoruz. Eğer ikiyaşına kadar sünnet yapılmadıysa beş yaşına kadar beklemek uygundur. Eğer tıbbibir sorun yok ise iki ile beş yaş arasındaki çocuklara sünnet yaptırılmamasınıtavsiye ediyoruz” dedi.

Sünnet Cerrahi Bir İşlemdir

Sünnetin cerrahi bir müdahale olduğunu ve bu yüzdenkesinlikle ameliyathanede yapılması gerektiğini belirten Atasağlık HastanesiÇocuk Cerrahı Op. Dr. Elekberova “Sünnet cerrahi bir işlemdir, mutlaka sterilbir ortam olan ameliyathanede yapılması lazım. Sünnetin yapıldığı yer ve sterilizasyonsünnet sonrası için yaranın iyileşmesi açısından da çok önemlidir” dedi.

Yaz mevsimi olması dolayısıyla ebeveynlerin en çok sorduğusorunun sünnetten kaç gün sonra denize, havuza girilebileceği olduğunu söyleyenOp. Dr. Vusala Elekberova “Sünnet öncesi kan tahlili yapılması, kan azlığınınolup olmadığına ve pıhtılaşma süresine bakılması önemlidir. Eğer çocuğun birrahatsızlığı yoksa sünnet günübirlik operasyon olup aynı gün taburcu ediliyor.Taburculuk sonrası pansuman kontrolü gerekmez. Yaz mevsimi olması dolayısıylaçocuğun sünnetten kaç gün sonra denize, havuza girilebileceği konusuebeveynleri endişelendiriyor. Yara iyileşme süresi her çocukta farklıdır,ortalama gün belirleyecek olursak sünnet operasyonundan 7-10 gün sonra denizeya da havuza girilebilir” şeklinde konuştu.

YORUM YOK