Cerebral Palsy’li Çocuk ve Gençler Sporla Sosyalleşiyor

Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın desteği ile, sporun Cerebral Palsy’li bireyler üzerindeki olumlu etkisini ön plana çıkarmak amacıyla “Adım Adım Gelişiyorum; Sosyalleşiyorum!” projesi başlattı. “Gençlik Projeleri Destek Programı” kapsamında Ocak ayında başlayan projede karada ve su içerisinde 40 Cerebral Pasly’li bireyin sporla gelişimi izleniyor.

0
183

Cerebral Palsy’li bireylere teşhis, tedavi, rehabilitasyon ve eğitim hizmeti sunan Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı, Proje kapsamında 40 Cerebral Palsy’li çocuk ve gencin, ilgili uzmanlar rehberliğinde, sportif çalışmalarına destek olarak, hareketlerinde bağımsızlık kazanmaları amaçlıyor.

Egzersiz eğitim programlarının öncesi ve sonrasında yapılan bilimsel testlerle, Cerebral Palsy’li çocuk ve gençlerin, erken dönemde başladıkları sportif faaliyetlerin, olumlu gelişmeleri ölçülerek, sporun bilimsel etkilerinin olarak ortaya çıkarılması amaçlanıyor.

Proje kapsamında 40 Cerebral Palsy’li bireyin 12 hafta boyunca, bir grubu su sporları kısmında, diğer bir grubu ise kara sporları tarafında, gerçekleştirdikleri sportif aktivitelerle fizyolojik ve psikolojik gelişimlerine katkı sağladılar, diğer yandan da sosyalleşme imkanı buldular.

İkinci ayağı Eylül ayında başlayacak olan Adım Adım Gelişiyorum-Sosyalleşiyorum Projesinin, Cerebral Palsy’li çocuk ve gençlerin sporun farklı branşlarıyla tanışmaları ve spor camiasının da Cerebral Palsy konusunda farkındalığının arttırılması amaçlanmaktadır.