Okullar Açıldı / Uzman Pedagog Nöropsikolog Oya Akbaş

Okullar Açıldı / Uzman Pedagog Nöropsikolog Oya Akbaş

Uzman Pedagog Nöropsikolog Oya Akbaş çocukları okula başlayan veliler için önerilerde bulundu.

0
152

Merhaba sevgili ebeveynler,

2018 – 19 eğitim öğretim yılımıza girmiş bulunmaktayız. Çoğu ebeveynin ve çocuklarımızın korkulu rüyası gibi görünen bu durum özellikle anaokuluna ve ilkokula yeni başlayacaklar için daha da kaos oluşturuyor.

Anaokuluna, ilkokula başlama yaşı her daim sorulan bir soru olduğu için cevabını şu şekilde vermek istiyorum. Anaokuluna başlama yaşı benim her zaman önerdiğim dört yaştır. Dört yaş altı çocukların mümkün olduğunca aile ortamında olmasını öngörürken dört yaşına gelmiş olan çocuklarımızın artık anaokuluna başlaması gerektiğini söylüyorum. Neden mi? Çünkü dört yaş çocuğu artık sosyalleşmeye hazır, çevresini inceleyen ve tanımaya başlayan aktivitelere ve faaliyetlere açık istekli bir mental içerisindedir.

Gelelim ilkokul çocuklarına, eğer çocuğunuz 69 ayın altın da ise kanaatimce başlamaması gerektiğidir. Çünkü beş yaş çocuğunun henüz bazı durumları tam olarak yerli yerine oturmamıştır. Örneğin; kas yapısı bir kalemi uzun süre tutarak yazı yazacak kadar, fiziken ve mental olarak. Tüm bunları göz önünde bulundurursak 69 ayını doldurmuş ya da okula başladıktan birkaç ay sonrasın da dolduracak olan çocuklarımızın başlaması uygundur. Devletin belirlemiş olduğu prosedüre dayanarak belirtmek istediğim ayrıntı, 69 ay ile 72 ay arası çocuklarınızı eğer ilkokula başlatmayı uygun bulmuyorsanız devlet hastanelerinden alınacak bir rapor ile okula başvurulması gerekmektedir.

Sevgili ebeveynler çocuklarınızın ilkokula başlama sürecinde kafanızda ki soru işaretlerine cevap bulmaya ihtiyaç duyduğunuz anda mutlaka uzman görüşüne başvurarak, çeşitli testlerle çocuklarınızın seviyesini öğrenerek ve bir de çocuğunuzu uzman gözü ile görerek adım atmayı ihmal etmeyin.

Yeni eğitim öğretim yılına yeni başlamış olan siz sevgili ebeveynlerimize ve çocuklarımıza zihin açıklı diler, hayatın uzun soluklu bu yapısında önceliğin mutluluk ve sağlık olmasını hedef göstererek başarıların daim olmasını dilerim.

YORUM YOK