Sömestir Tatilinde, Nerede Ne Var?

Sömestir tatili başladı. Çocuklarla iyi vakit geçirmek için İstanbul'daki sömestir etkinliklerini sizin için derledik.

0
52

İş Sanat
İş Sanat’ın, çocuklar için hazırladığı müzikli masal serisi Evvel Zaman Dışından Masallar’dan Orman Lokantası, 27 Ocak Pazar günü, saat 15.00’te, çocukları eğlence dolu bir maceraya davet ediyor.

İş Sanat – Orman Lokantası

Yekta Kopan’ın kaleme aldığı, Serdar Biliş’in yönetmenliğini üstlendiği ve Sevinç Erbulak’ın anlatıcılığı ile renklenen Orman Lokantası, çocuklara eğlenceli bir gün yaşatacak. Orman Lokantası oyununun müziklerini Çiğdem Erken, kostümlerini Tomris Kuzu, koreografisini Tuğçe Tuna, sahne ve dekor tasarımını ise Cem Yılmazer yaptı.

Akbank Sanat

  • AKBANK ÇOCUK TİYATROSU- GORİL (6 ve üzeri)

Akbank Çocuk Tiyatrosu, İngiltere’de    halk oylaması ile “En İyi 10 Çocuk Kitabı” listesine seçilen Goril’i izleyici ile buluşturmaya devam ediyor. Oyun, ünlü kukla ustası Roman Stefanski’nin başarılı rejisiyle çocuklara eğlenceli saatler vaat ediyor. 

19 Ocak, Cumartesi 11:30 
26 Ocak, Cumartesi 11:30
Bilet fiyatı: Tam: 10  TL / Çocuk:  5 TL

  • ÇOCUKLAR İÇİN YARATICI DANS DERSLERİ

4 – 6,  7-10 yaş arası çocuklarla yapılan dans derslerinin ana hedefi dans ile oyun arasında yaratıcı bir yolculuğa çıkmaktır. Doğaçlama prensiplerine dayalı dersler, zihin ve beden koordinasyonunu geliştirmeyi, yaratıcı düşünebilmeyi, fiziksel kabiliyetlerini artırmayı amaçlamaktadır.

1.GRUP (7 -10 YAŞ)
19 Ocak, Cumartesi 11:00 – 12.00
26 Ocak, Cumartesi 11:00 – 12.00

2.GRUP (4-6 YAŞ)
19 Ocak, Cumartesi 12:00­– 12.45
26 Ocak, Cumartesi 12:00– 12.45
Bilet fiyatı: 15 TL

Akbank Sanat’taki diğer etkinlikler için www.akbanksanat.com adresine bakabilirsiniz.
  • BİR TABAK MONDRİAN (6- 12 Yaş)

Akbank Sanat’ın yeni çocuk atölyesinde çocuklar ünlü ressam Piet Mondrian’ı tanıyorlar. O’nun renklerini ve eşsiz, zamansız, evrensel çizgilerini minik tabaklarına ahenkle uyarlayarak sanatsal tabaklarını tasarlıyorlar.

26 Ocak, Cumartesi 11.00 – 12.00      
2 Şubat, Cumartesi 12.30 – 13.30
Bilet fiyatı: 15 TL
Katılımcı sayısı 10 kişi ile sınırlıdır.


Uniq İstanbul

Murat Altınok’un yönettiği müzikal çocuk oyunu Küçük Deniz Kızı 19 ve 26 Ocak, 2 ve 9 Şubat tarihlerinde Glass Room’da sahnelenecek. Oyunun hikayesi, Okyanus Krallığı’nda mutlu bir yaşam sürdüren bir prensesin, insanların yaşamını merak etmesiyle başlıyor. Pinokyo çocuk müzikali 20 ve 27 Ocak ve 3 ve 10 Şubat tarihlerinde Glass Room’da meraklılarıyla buluşacak. Yaşlı marangoz Gepetto Usta’nın bir gün bir ağaç kütüğünden yaptığı kuklası ‘Pinokyo’nun’ serüvenini anlatan oyun çocuklara eğlenceli dakikalar yaşatacak. Yeni Yıl Şarkısı müzikali ise 24, 25, 29 ve 30 Ocak tarihlerinde muhteşem danslar, özel kostümler, ses, ışık efektleri, zengin oyuncu ve dansçı kadrosuyla birlikte yeni yıl coşkusunu doya doya yaşatıyor. Sihirli Oyuncaklar müzikali 21, 22, 31 Ocak ve 1 Şubat tarihlerinde seyircisiyle buluşacak. Oyun, Clara karakterinin dedesinin oyuncak dükkanında bulduğu eski bir kitap ile çıktığı sihirli bir yolculuğu anlatıyor.  Oyuncaklar Ülkesine yapılacak bu yolculukta Clara’ya oyuncak dostları Robot, Balerin, Rüzgargülü, Prenses ve Kurşun Asker eşlik ediyorlar.

Merlin Ödüllü ünlü sihirbaz ve psikolog Kubilay QB Tunçer, Magic Show For Kids ile 3-8 yaş arasındaki “akıllı çocuklarla” 23, 24 ve 30 Ocak’ta Küçük Sahne UNIQ’te buluşacak. Yenilenen ve zenginleşen şovda sihir, eğlence ve yaratıcı düşünmeye davet bir arada sunulacak.

Çocukluk yıllarından itibaren sihir dünyasının kapılarını açan Doruk Sayar ile UNIQ Hall Lounge’ta çocuklara özel ‘Sihir Akademisi’ 20, 22,24, 27,29 ve 31 Ocak tarihlerinde meraklılarıyla buluşacak. Çocuklar için tasarladığı eşsiz gösteriyle sihir dolu bir akıl tutulması yaşatan Doruk Sayar ile çocuklar sihirbazlık oyunlarını öğreniyor.

Küçük Prens, 19 Ocak’tan 30 Ocak’a kadar her gün Küçük Sahne UNIQ’te izleyicisiyle buluşacak. Sahra Çölü’ne düşen bir pilotun, başka bir gezegenden gelen Küçük Prens’le karşılaşmasını anlatan oyun, Türkiye’de pek örneği olmayan “kamishibai” (Japon kağıt tiyatrosu) tekniği ile anlatılacak.

Kültür sanatla dolu etkinliklerin yanı sıra, UNIQ İstanbul & Vega Ice işbirliği ile hayata geçirilen ve bin metrekarelik alanıyla Türkiye’nin en büyük açık hava buz pisti ‘UNIQ Winter Tales’ sömestr boyunca çocuklara eğlenceli dakikalar yaşatacak. Profesyonel eğitmenler eşliğinde buz pateni yapmayı öğrenecek çocukların hem vücut gelişimleri artacak hem de eğlenceleri katlanacak.

Kadıköy Belediyesi Yarıyıl Şenliği

YARIYIL ŞENLİĞİ KONSER İLE BAŞLAYACAK

Yarıyıl Şenliği 19 Ocak’ta Kozyatağı Kültür Merkezi’nde “Barış İçin Müzik Çocuk Orkestraları” konseri ile başlayacak. Barış İçin Müzik Vakfı’nın düzenlediği ve 125 çocuğun sahne alacağı konser 19:00’da başlayacak.

HALİS KURTÇA BİR YAŞINDA

Bu yıl birinci yaşını kutlayacak olan Halis Kurtça Çocuk Kültür Merkezi(HKÇKM), yarıyıl şenliğinin merkezlerinden biri olacak. Tiyatrolar, konserler, gösteriler, söyleşiler, atölye çalışmaları ile dolu dolu geçen bir yılın sonunda, HKÇKM’de Çocukça Tiyatro ve pantomim eğitimi alan öğrenciler 20 Ocak saat 14:00’de gösteri yapacak.

ATÖLYELER DOLU DOLU

19 Ocak-3 Şubat tarihleri arasında düzenlenecek yarıyıl şenliğinde, her yaş grubu çocuk için etkinlik bulmak mümkün. Renkli masal uyarlamalarının çocuklarla buluşacağı oyunların yanı sıra müzikaller, kukla tiyatrosu, sihirbazlık gösterisi gibi renkli etkinlikler yer alacak. Çocuk tiyatrolarının yanı sıra farklı alanlarda birçok atölye de çocukları bekliyor. Stop motion atölyesi, karikatür atölyesi, origami atölyesi, film atölyesi, zumba atölyesi, akıl oyunları atölyesi, ebru atölyesi, yaratıcı yazarlık atölyesi, balon kukla atölyesi, ahşap boyama atölyesi gibi etkinlikler çocuklara yeni bir ufuk açacak.

YETİŞKİNLER DE UNUTULMADI

Yarıyıl şenliğinin odağı her ne kadar çocuklar da olsa yetişkinler için de çeşitli etkinlikler bulmak mümkün. Okul Ruh Sağlığı Uzman Dr. Meltem Kora, ‘Çocuk Dünyasına Yolculuklar’ başlıklı seminer ile çocukların ruh sağlığını korumak için yapılması gerekenleri anlatacak. ‘Eyvah Çocuğum Kitap Okumuyor’ söyleşisinde Özge Doğar, çocuklara kitap sevgisi kazandırmak için anne ve babalara neler yapabilecekleri konusunda ipuçları verecek. Öte yandan çocuk kitapları yazarı Yalvaç Ural, 2 Şubat saat 14:00’te HKÇKM’de düzenlenecek imza gününde çocuklar ve yetişkinlikle birlikte olacak.

RESERVASYON YAPTIRMAYI UNUTMAYIN

Yarıyıl şenliği boyunca eğitimler, atölyeler ve konserler ücretsiz olurken, çocuk tiyatroları 25 TL. Yoğun talep nedeniyle ücretsiz etkinliklere giriş davetiye ile olacak. Davetiyeler etkinlik tarihinden bir hafta önce kültür merkezi gişelerinden temin edilebilir. Atölyeler için ise 5 gün öncesinden, HKÇKM için 02163572837, KKM için ise 02166580014 numaralı telefonlardan rezervasyon yaptırmak gerekiyor.

2019 sömestir tatili 4 Şubat 2019 tarihine kadar sürecek.